Usługi MaxillaDent

ORTODONCJA
LECZENIE KANAŁOWE
PERIODONTOLOGIA
CHIRURGIA
IMPLANTY
PROTETYKA
LECZENIE ZACHOWAWCZE
STOMATOLOGIA ESTETYCZNA
PROFILAKTYKA
RENTGENODIAGNOSTYKA

Ortodoncja

CZYM ZAJMUJE SIĘ ORTODONCJA?

Ortodoncja to dziedzina stomatologii, która zajmuje się leczeniem wad zgryzu, wad szczękowo-twarzowych oraz korygowaniem nieprawidłowości zębowych u pacjentów w każdym wieku z powodów profilaktycznych i estetycznych, ale także jest leczeniem pozwalającym poprawę funkcjonalności i zdrowia jamy ustnej i całego organizmu ludzkiego.

Pamiętajmy, że wiele wad zgryzu można wykryć bardzo szybko już w wieku dziecięcym, stąd tak ważna jest profilaktyka jamy ustnej i regularne odwiedzanie ortodonty od najmłodszych lat.

JAKIE SĄ KORZYŚCI ZE STAŁYCH APARATÓW ORTODONTYCZNYCH?

W MaxillaDent oferujemy kilka metod leczenia ortodontycznego. Najważniejszą z nich są jednak tradycyjne aparaty ortodontyczne, będące zaufanym i sprawdzonym rozwiązaniem. Tradycyjne aparaty stosuje się zarówno do standardowych problemów z wyrównaniem zębów jak również w przygotowaniu do bardziej skomplikowanych zabiegów np. chirurgii ortognatycznej. Są idealne zarówno dla nastolatków, jak i dorosłych, i przede wszystkim zapewniają przewidywalne rezultaty. Jeśli interesuje Cię sprawdzone i skuteczne leczenie ortodontyczne to tradycyjne aparaty mogą być dla Ciebie najlepszym wyborem.

Aparat stały tradycyjny może być metalowy lub kryształowy. Elementy aparatów są wykonane z najwyższej jakości materiałów i działają wyjątkowo precyzyjnie. Zamki ortodontyczne, rurki / pierścienie są przyklejane do zębów, a do nich dowiązywany jest metalowy łuk za pomocą ligatur. Aktywacyjne wizyty kontrolne są zalecane w odstępach między 4 a 6 tygodni.

Coraz bardziej powszechna staje się technika zamków ortodontycznych samoligaturujących, która daje nowe możliwości leczenia w porównaniu z aparatami stałymi tradycyjnymi. W zamkach tego typu łuk ortodontyczny swobodnie przesuwa się w szczelinie zamka, co pozwala maksymalnie zredukować siły tarcia, a to w pewnych przypadkach pozwala na przyspieszenie leczenia ortodontycznego w porównaniu z aparatem tradycyjnym, redukuje ilość wizyt kontrolnych i znacznie eliminuje dolegliwości bólowe związane z użytkowaniem aparatu. Wizyty kontrolne są rzadsze, bo odbywają się co 6-8 tygodni.

Jednym z bardzo popularnych systemów zamków samoligaturujących jest system Damona, w którym wykorzystuje się wyjątkową filozofię, aby stworzyć piękny i szeroki uśmiech.

Aparaty te są bardzo łagodne dla zębów oraz tkanek otaczających zęby, takich jak kości szczęk, korzenie zębów, dziąsła. Łuki ortodontyczne o bardzo zaawansowanej technologii z pamięcią kształtu pracują efektywnie przez długi czas, przez co wymagają o wiele mniej aktywacji i regulowania. Wizyty kontrolne odbywają się co 2 miesiące.

U pacjentów dorosłych z zakończonym rozwojem, kości są w pełni zmineralizowane. Dlatego leczenie osób dorosłych może wymagać zastosowania dodatkowych metod wspomagających leczenie ortodontyczne, jak mikroimplanty ortodontyczne, kortykotomia kości, zabieg dystrakcji szczęki celem jej poszerzenia celem skrócenia czasu leczenia. Celem leczenia we współczesnej ortodoncji jest uzyskanie prawidłowych warunków zwarciowych, harmonijnych, estetycznych rysów twarzy, wydolnych dróg oddechowych, zdrowych zębów i przyzębia. Zapewnienie prawidłowej pracy stawów skroniowo-żuchwowych, utrzymanie stabilnej pozycji żuchwy i prawidłowego funkcjonowania mięśni narządu żucia to jeden z kluczy do długofalowej stabilności leczenia ortodontycznego.

Stosujemy wyłącznie aparaty stałe, dążąc do prawidłowego lub zbliżonego do prawidłowego wyleczenia wady zgryzu oraz uzyskania pięknego uśmiechu. Średni czas leczenia to 2 lata.

CO TO JEST LECZENIE ORTODONTYCZNE PRZEDPROTETYCZNE?

Często u pacjenta z brakami zębowymi, zanim zostaną wykonane prace protetyczne (protezy, mosty, korony czy implanty) jest wymagane przygotowanie łuków zębowych do leczenia protetycznego (np. odtworzenie potrzebnej ilości miejsca w łuku, wyprostowanie przechylonych zęby, poprawienie płaszczyzny zgryzu). Dlatego leczenie ortodontyczne zawsze powinno poprzedzać leczenie protetyczne, aby prace protetyczne były prawidłowo zaplanowane i wykonane w prawidłowym zgryzie. Bardzo istotne, aby w przypadku pacjentów leczonych ortodontycznie, u których zaplanowane jest leczenie protetyczne, wykonanać prace protetyczne w określonym czasie po demontażu aparatu. Jest to jeden z warunków uzyskania pięknego i długoterminowego efektu i pozwala na jak najlepsze przywrócenie funkcji, a co za tym idzie poprawia estetykę zębów i twarzy oraz znacznie poprawia komfort życia :-)

CO TO JEST SKOJARZONE LECZENIE ORTODONTYCZNO - CHIRURGICZNE WAD SZKIELETOWYCH?

W niektórych przypadkach konieczne jest połączenie leczenia ortodontycznego aparatami ortodontycznymi z zabiegiem chirurgicznym, aby skorygować poważne wady zgryzu o podłożu kostnym. W takim przypadku ortodonta ściśle współpracuje z najlepszymi chirurgami szczękowo-twarzowymi, aby dokładnie zaplanować fazy leczenia.

W oparciu o najnowszą wiedzę i doświadczenie należy dokonać szczegółowej analizy każdego przypadku, aby zakwalifikować pacjenta do leczenia interdyscyplinarnego, ortodontyczno-chirurgicznego. Najczęstsze wady wymagające takiego leczenia, to: prognatyzm żuchwy, retrogenia, laterogenia, zgryz otwarty szkieletowy, zgryz głęboki szkieletowy, zwężenie szczęki.

Skojarzone leczenie ortodontyczno-chirurgiczne ma wielki wpływ na poprawę warunków zgryzowych, zapewnia prawidłowe ustawienie zębów szczęki i żuchwy względem siebie, umożliwia prawidłowy sposób oddychania i optymalizuje funkcję stawów skroniowo-żuchwowych, ale także przyczynia się do ogromnej metamorfozy estetyki rysów twarzy.

JAK PRZEBIEGA LECZENIE ORTODONTYCZNE U DZIECI?

Jest to leczenie za pomocą aparatów ruchomych, mające na celu korektę wady zgryzu lub wady ustawienia zębów u dzieci w uzębieniu mieszanym, czyli w okresie, kiedy u dziecka występują zarówno zęby mleczne jak i stałe. Aparaty ruchome są to aparaty, które pacjent może samodzielnie założyć i wyjąć z jamy ustnej.

Warto jednak pamiętać, że w trakcie leczenia ortodontycznym aparatem ruchomym, bardzo ważna samodyscyplina. Aby aparat zdejmowany był skuteczny, należy zakładać go na co najmniej 14-16 godzin w ciągu doby.

Aparaty ruchome mogą być jednoszczękowe lub dwuszczękowe. Są wykonywane z kolorowego akrylu i wyposażane w elementy takie jak klamry, sprężyny, śruby i łuki wargowe. Aparat ruchomy wykonywany jest przez technika w specjalnym laboratorium na podstawie pobranych wycisków. Uwaga! Kolor aparatu możesz wybrać sobie sam, wedle Twoich upodobań :-)

Należy pamiętać, że aparat ruchomy wymaga odpowiedniego użytkowania i higieny! Po każdym wyjęciu aparatu z jamy ustnej dokładnie umyj go wodą z płynem do naczyń lub specjalnym preparatem, osusz i umieść w suchym, specjalnie do tego przeznaczonym pudełku.

Aparat należy myć osobną szczoteczką do zębów i co jakiś czas moczyć w specjalnych roztworach przyrządzonych z tabletek do czyszczenia aparatów akrylowych. Nie zaleca się stosowania pasty do zębów do mycia aparatów ruchomych, ponieważ może to zmatowić powierzchnię aparatu, ale może także dojść do wniknięcia cząsteczek pasty do elementów mechanicznych aparatu, co może spowodować trudności z rozkręcaniem śrub.

Nie zapominaj o regularnych wizytach kontrolnych! Zawsze miej ze sobą swój aparat ortodontyczny, aby lekarz ortodonta mógł sprawdzić i aktywować Twój aparat!

NA CZYM POLEGA LECZENIE RETENCYJNE, CZYLI UTRZYMANIE EFEKTÓW LECZENIA ORTODONTYCZNEGO?

Retencja to bardzo ważny etap leczenia ortodontycznego. Leczenie ortodontyczne aparatem stałym ma na celu wyleczenie wady zgryzu i prawidłowe ustawienie zębów w łukach zębowych. Zaraz po demontażu aparatów stałych, kość wokół przesuwanych w trakcie leczenia zębów nie jest jeszcze w pełni ustabilizowana, co może powodować niekorzystne ruchy zębów (nawrót wady). Aby temu zapobiec u każdego pacjenta koniecznie musi być wykonana retencja po zakończeniu aktywnego leczenia aparatem stałym. Schemat retencji ustalany jest indywidualnie i jest ściśle zależny od rodzaju istniejącej przed leczeniem wady, wieku pacjenta, metody i czasu leczenia. Średni czas leczenia retencyjnego trwa zazwyczaj tyle, ile aktywna faza leczenia aparatem stałym (nie krócej niż około 2 - 3 lat), ale w niektórych przypadkach należy rozważyć retencję długoterminowo.


Rodzaje aparatów retencyjnych:
  • retencja ruchoma (szyna / płytka retencyjna lub płytka Hawley'a):   decyzja co do wyboru aparatu należy do lekarza prowadzącego i zależy od indywidualnych wskazań. Szyna retencyjna wykonana jest z cienkiego, przezroczystego tworzywa i założona na zęby jest praktycznie niewidoczna. Płytka Hawley'a przypomina swoją budową aparat ruchomy " dziecięcy", ponieważ składa się z metalowego łuku wargowego zatopionego na końcach w akrylowej płytce podniebiennej. Niezależnie od typu aparatu retencyjnego, konieczne są regularne wizyty w gabinecie ortodontycznym, na których lekarz prowadzący zaleca stopniową redukcję czasu użytkowania retencji ruchomej. Absolutnie niedozwolone jest samodzielne modyfikowanie czasu noszenia aparatu retencyjnego przez pacjenta.
  • retencja stała:   jest to rodzaj retencji, zazwyczaj stosowany w łuku dolnym. Retainer jest to rodzaj specjalnego łuku podklejanego od strony językowej w zakresie zębów od kła do kła. Czas utrzymania stałej retencji jest ustalany indywidualnie. Retainer stały może się przyczyniać przy nieprawidłowej higienie jamy ustnej do odkładana się płytki i kamienia nazębnego, dlatego tak ważne jest, aby pacjent zgłaszał się na regularne kontrole u ortodonty, ale także u higienistki stomatologicznej na profesjonalne zabiegi oczyszczania zębów. Wszelkie awarie retainera lub retencji ruchomej należy zgłaszać w gabinecie ortodontycznym jak najszybciej. Nie wolno użytkować uszkodzonego aparatu ze względu na możliwość uszkodzenia tkanek jamy ustnej i wprowadzenia nieprzewidywalnych zmian w układzie zębów.

JAK WYGLĄDA PIERWSZA WIZYTA U LEKARZA ORTODONTY?

Przed rozpoczęciem leczenia konieczna jest konsultacja w celu ustalenia najlepszej strategii leczenia. Pamiętaj, Twoja pierwsza wizyta wyznacza kierunek całego procesu leczenia. Rozmowa z pacjentem ma na celu ustalenie oczekiwań pacjenta co do wyniku leczenia ortodontycznego.

Założenie aparatu stałego poprzedzone jest wykonaniem pełnej diagnostyki, postawienia prawidłowego rozpoznania i następnie opracowaniem indywidualnego planu leczenia dla każdego pacjenta. Spersonalizowany plan leczenia służy osiągnieciu pięknych i prostych zębów, optymalnej okluzji, poprawy estetyki twarzy oraz uzyskaniu przewidywalnych i stabilnych rezultatów leczenia.

Jeśli jesteś zainteresowany profesjonalną opieką ortodontyczną, po prostu zadzwoń do nas pod numer:
(+48) 780 160 360
i umów się na rozmowę z ortodontą! Tyle wystarczy.

Resztę załatwimy za Ciebie :-)

Zapraszam serdecznie,
lek. stom. Julita Ćwiklińska
Właściciel praktyki

Leczenie kanałowe

NA CZYM POLEGA ENDODONCJA, CZYLI LECZENIE KANAŁOWE?

Endodoncja to dział stomatologii zajmujący się leczeniem nieodwracalnych zapaleń miazgi zęba oraz chorób tkanek okołowierzchołkowych. Konieczność leczenia kanałowego zęba spowodowana jest najczęściej nieleczoną głęboką próchnicą, która prowadzi do zapalenia miazgi. Miazga zęba to tzw. część żywa zęba, znajdująca się w jego wnętrzu (w komorze i kanałach korzeniowych) i zawierająca różnego rodzaju komórki, w tym naczynia krwionośne i nerwy. Zapalenie miazgi w początkowych etapach jest możliwe do wyleczenia, natomiast w przypadku braku leczenia zachowawczego na tym etapie, zapalenie miazgi przechodzi w stan nieodwracalny. Wówczas leczenie kanałowe to jedyna metodą na uratowanie zęba. Pozostawienie zęba bez leczenia może prowadzić do powstawania zmian zapalnych w kości znacznie trudniejszych do leczenia. Po zakwalifikowaniu zęba do leczenia kanałowego, lekarz stomatolog w znieczuleniu miejscowym oczyszcza ząb z próchnicy i usuwa zainfekowaną tkankę nerwowo-naczyniową zęba z komory i kanałów korzeniowych. Po opracowaniu i poszerzeniu kanałów korzeniowych specjalnymi narzędziami maszynowymi z użyciem preparatów do dezynfekcji, kanały są wypełniane materiałami do tych celów przeznaczonymi. Następnie lekarz stomatolog biorąc pod uwagę stopień zniszczenia korony zęba przedstawia optymalne możliwości odbudowy utraconych tkanek twardych leczonego zęba i wspólnie z pacjentem decyduje o dalszym postępowaniu.

JAKI JEST NASTĘPNY KROK PO ZAKOŃCZENIU LECZENIA KANAŁOWEGO?

Usunięcie miazgi narusza pierwotną wytrzymałość zęba przez co może się on stać podatny na np. złamanie. Ząb jest uważany za martwy, ale ponieważ pozostaje w kości niezbędne jest wykonanie odbudowy korony zęba oraz umieszczenia wewnątrz kanału specjalnego wkładu z włókna szklanego celem stabilizacji tej odbudowy. Zadaniem odbudowanej korony będzie przyszła stabilizacja i ochrona zęba przed potencjalnymi urazami. Dzięki takiemu leczeniu zachowujemy własny ząb, który - mimo, że jest już martwy, będzie jeszcze długo spełniał swoją funkcję w jamie ustnej.

KTO PRZEPROWADZA LECZENIE KANAŁOWE?

Leczenie kanałowe w naszej klinice jest przeprowadzane wyłącznie przez specjalistów zwanych endodontami. Endodonta to lekarz szczególnie wyspecjalizowany w leczeniu kanałowym, który musi posiadać odpowiedni zakres wiedzy i umiejętności o różnych dedykowanych tej dziedzinie narzędziach kanałowych oraz posługuje się specjalnym mikroskopem zabiegowym, będącym oczywiście na wyposażeniu naszej kliniki.

Najskuteczniejszą i najbezpieczniejszą zarazem metodą pozwalająca opracować i odszukać wszystkie zawiłości anatomiczne zęba jest praca przy wykorzystaniu mikroskopu stomatologicznego. Duże powiększenie pozwala odróżnić struktury i barwy tkanek wymagających usunięcia, od tych, które powinny zostać oszczędzone minimalizując tym samym ryzyko uszkodzenia korzenia zęba.

JAK DŁUGO TRWA LECZENIE KANAŁOWE?

Procedura leczenia kanałowego trwa od około godziny przy prostszych ubytkach do nawet 2 godzin w przypadku bardziej skomplikowanych czynności jak np. ponowne leczenie kanałowe tzw. reendo.


Powtórne leczenie kanałowe: zwane potocznie "reendo" to leczenie podejmowane w sytuacji, gdy ząb był kiedyś leczony endodontycznie, ale aktualnie albo daje objawy kliniczne w postaci reakcji bólowej, albo stwierdza się zmiany okołowierzchołkowe widoczne na badaniu radiologicznym. Najczęściej powtórne leczenie endodontyczne jest konieczne w zębach, których kanały nie zostały wypełnione do wierzchołka tj. na pełną długość lub któryś kanał został pominięty w trakcie poprzedniego leczenia, co mogło się zdarzyć jeśli ząb nie był leczony endodontycznie pod mikroskopem. Leczenie przy użyciu mikroskopu pozwala lekarzowi dostrzec szczegóły, które często są nieuchwytne, gdy lekarz nie pracuje w powiększeniu mikroskopu zabiegowego. Inne przyczyny ponownego leczenia kanałowego to:
  • niedopełnienie kanałów korzeniowych
  • pozostawienie nieodnalezionego kanału
  • złamanie narzędzia w kanale korzeniowym
  • leczenie perforacji komory lub korzenia zęba

Perforacja komory lub korzenia zęba jest powikłaniem, do którego może dojść podczas leczenia endodontycznego, zazwyczaj na etapie poszukiwania kanałów lub ich późniejszego opracowywania. Dawniej powikłanie to prowadziło do konieczności usunięcia takiego zęba. Obecne metody lecznicze pozwalają uratować nawet ząb z perforacją komory lub korzenia. Jedynym ratunkiem jest zastosowanie preparatu MTA (Mineral Trioxide Aggregate). Przeprowadzenie takiej procedury należy do zabiegów wysokiej precyzji wykonywanych przy użyciu mikroskopu zabiegowego. Zastosowanie preparatu MTA daje bardzo dobre rezultaty u wielu pacjentów, ale jednak o pełnym powodzeniu decydują jeszcze dodatkowe czynniki, do których należą m.in. wielkość i lokalizacja perforacji, czas od powstania perforacji korzenia do czasu zastosowania MTA.

CZY BĘDĘ ODCZUWAĆ BÓL PO LECZENIU KANAŁOWYM?

Nie musisz się obawiać leczenia kanałowego w MaxillaDent. Nasi pacjenci w ogóle nie odczuwają dyskomfortu po tego typu zabiegu. Obecnie dzięki dobremu znieczuleniu leczenie kanałowe można przeprowadzić całkowicie bezboleśnie. Sporadycznie zdarza się, że przez kilka dni po leczeniu endodontycznym ząb jest delikatnie wrażliwy na nagryzanie. Objaw taki występuje bardzo rzadko i nie jest uciążliwy i ustępuje samoistnie zwykle po kilku dniach po leczeniu.


Periodontologia

CZYM ZAJMUJE SIĘ PERIODONTOLOGIA?

Periodontologia to dziedzina stomatologii zajmująca się leczeniem chorób przyzębia, czyli tkanek otaczających ząb oraz błon śluzowych jamy ustnej. Często ignorowane przez pacjentów objawy takie jak krwawienie, obrzęki, zaczerwienienie dziąseł, nieprzyjemny zapach z ust, odsłonięcie szyjek zębowych czy rozchwianie zębów mogą wskazywać na choroby przyzębia. Nieprawidłowe szczotkowania i nitkowania zębów mogą prowadzić do powstawania płytki nazębnej, będącej warstwą zanieczyszczeń w okolicy dziąseł, która jest siedliskiem dla bakterii chorobotwórczych. Z biegiem czasu obecność płytki nazębnej powoduje stany zapalne i uszkodzenia dziąseł, co manifestuje się przerostem i obrzękiem dziąseł, krwawieniem, bólem i niestety, w przypadku nie podjęcia przez pacjenta prawidłowego leczenia, może doprowadzić do utraty zębów. Dlatego warto pamiętać, że zapobieganie chorobom przyzębia ma ogromne znaczenie dla zachowania zdrowia jamy ustnej, bo piękny uśmiech to nie tylko białe, prosto ustawione zęby, ale też zdrowe dziąsła i przyzębie.

CO POWINNO MNIE ZANIEPOKOIĆ? JAKIE SĄ OBJAWY CHOROBY DZIĄSEŁ?

  • Zaczerwienione dziąsła lub przerost dziąseł
  • Obrzęk lub stan zapalny dziąseł, wysięk ropny z kieszonek dziąsłowych
  • Krwawienie dziąseł podczas mycia zębów
  • Odsłonięcie szyjek zębowych (dziąsła odsuwające się od zębów)
  • Nadwrażliwość zębów
  • Wydłużenie koron zębów
  • Głębokie kieszenie między zębami a dziąsłami
  • Ruchomość zębów
  • Chroniczny nieświeży oddech

KTO MNIE POINFORMUJE, ŻE MUSZĘ UMÓWIĆ SIĘ DO PERIODONTOLOGA?

Regularne kontrole u lekarza stomatologa to najlepszy sposób, aby mieć pewność, że choroba dziąseł zostanie wykryta i odpowiednio wcześnie leczona. Kiedy Twój dentysta ogólny znajdzie oznaki choroby dziąseł, może skierować Cię do lekarza specjalisty periodontologa. Podobna sytuacja nastąpi w przypadku, kiedy będziesz chciał założyć aparat ortodontyczny (skierowanie od ortodonty) lub wszczepić implant zębowy (skierowanie od chirurga).

CO ROBIĄ PERIODONTOLODZY?

Periodontolodzy to lekarze stomatolodzy specjalizujący się w profilaktyce, diagnostyce i leczeniu chorób dziąseł. Kompleksowe leczenie periodontologiczne to zabiegi oczyszczania zębów i kieszonek dziąsłowych, dokładny indywidualny dla każdego pacjenta instruktaż higieny jamy ustnej mający na celu przede wszystkim eliminację stanów zapalnych.

Periodontolodzy zajmują się m.in. takimi zabiegami jak:
  • usuwanie kamienia nad- i poddziąsłowego (scaling i root planing). Root planing to oczyszczenie i wygładzenie korzeni zębów z kamienia poddziąsłowego.
  • sterowana regeneracja tkanek przyzębia z zastosowaniem preparatów kościozastępczych i błon zaporowych. Po usunięciu szkodliwych bakterii periodontolodzy stosują przeszczepy kostne lub białka stymulujące tkankę, aby wspomóc naturalną regenerację kości i tkanek.
  • przeszczepy tkanek miękkich jak zabieg przeszczepu dziąsła wolnego. Jest to zabieg wykonywany u pacjentów z głębokimi recesjami dziąsłowymi, przywraca on estetykę uśmiechu oraz zabezpiecza powierzchnię korzenia zęba przed działaniem niekorzystnych czynników.
  • szynowanie rozchwianych zębów (fiber splint)
  • gingiwektomia i gingiwoplastyka dziąsła. Gingiwektomia to wycięcie niezdrowej lub nadmiarowej tkanki dziąsła mające na celu poprawę estetyki, ale przede wszystkim pozwala wyeliminować patologiczne głębokie kieszonki. Gingiwoplastyka dziąseł to zabieg mający na celu poprawę estetyki uśmiechu. Gingiowoplastykę można wykonać w celu skorygowania nierównych linii dziąseł lub "dziąsłowego" uśmiechu.


Chirurgia

CZYM ZAJMUJE SIĘ CHIRURGIA STOMATOLOGICZNA?

Chirurgia stomatologiczna to dział zabiegów stomatologicznych, który najczęściej kojarzy nam się z usuwaniem zębów. Głównym wskazaniem do usunięcia zęba jest tak zły stan kliniczny zęba, że nie mamy już możliwości, aby prawidłowo go wyleczyć. Dlatego pacjenci najczęściej kojarzą chirurgów z ekstrakcjami zębów zniszczonych, ale także z usuwaniem trzecich zębów trzonowych ("ósemek"), zwanych zębami mądrości.

Leczenie chirurgiczne to również wiele zabiegów będących wprowadzeniem do leczenia ortodontycznego, poprawiających warunki leczenia protetycznego oraz zabiegi regeneracyjne. Wszystkie zabiegi chirurgiczne przeprowadzane są w bezpiecznych i bardzo skutecznych środkach znieczulenia miejscowego. Dbamy przede wszystkim o to, aby każdy pacjent czuł się u nas bezpiecznie i komfortowo, dlatego zanim chirurg stomatolog przystąpi do zabiegu, zostaniesz odpowiednio przygotowany i szczegółowo poinformowany przez lekarza o wszystkich etapach planowanego zabiegu.


W ofercie MaxillaDent posiadamy takie zabiegi, jak:
  • ekstrakcje, czyli usuwanie zębów stałych i mlecznych
  • ekstrakcje zębów zatrzymanych, m.in. "zębów mądrości", czyli "ósemek"
  • resekcje wierzchołków korzeni zębów
  • wydłużanie koron klinicznych
  • podcinanie wędzidełek warg, policzków lub języka
  • pokrywanie recesji zębów
  • przeszczepy
  • zabiegi regeneracyjne w obrębie tkanek miękkich( CTG / FGG)
  • zaawansowane zabiegi regeneracyjne kości
  • kortykotomię
  • autotransplantację zębów
  • implantację
  • implantację natychmiastową

CZYM SĄ ZĘBY MĄDROŚCI?

Są to ostatnie zęby trzonowe w łuku zębowym (tzw. ósemki). Zęby mądrości są najbardziej narażone na poważne problemy chorobotwórcze i jednocześnie są najmniej potrzebnymi zębami w Twojej jamie ustnej. Często z powodu niewystarczającego miejsca dla nich w łukach zębowych są podatne na częściowe lub całkowite zatrzymanie, co czasem może powodować problemy z pozostałymi zębami. Wszyscy nastoletni pacjenci powinni mieć oceniane zęby mądrości. W tym celu należy wykonać pełne badanie jamy ustnej oraz zdjęcie pantomograficzne, aby poznać położenie zębów mądrości i określić ich rokowanie. Wczesna ocena i podjęcie prawidłowej decyzji dotyczącej konieczności usunięcia "ósemek" może radykalnie poprawić wyniki leczenia (szczególnie ortodontycznego) i stanowić profilaktykę stanu zdrowia jamy ustnej, czyli może znacznie zmniejszyć komplikacje w wieku dorosłym.

JAK USUWA SIĘ ZĘBY MĄDROŚCI?

Najpierw otrzymasz skuteczne i bardzo bezpieczne znieczulenie obszaru, w którym będzie pracował chirurg. Jeśli Twoje zęby mądrości są wyrżnięte i ustawione w miarę prosto w relacji do kości, usunięcie ich nie powinno być kłopotliwe. W takim przypadku najprawdopodobniej nie będzie wymagana żadna operacja i chirurg wyciągnie zęba za pomocą standardowych narzędzi. Jeśli jednak Twoje zęby są nieprawidłowo ułożone albo zatrzymane, to procedura chirurgicznego usunięcia takich zębów jest bardziej skomplikowana, ponieważ może wymagać operacji jamy ustnej. Aby uzyskać dostęp do właściwego zęba, należy w pierwszej kolejności przeciąć dziąsło. Jeśli dodatkowo ząb zakrywa kość, należy ją delikatnie usunąć, aby uwidocznić zęba. Ząb może być usunięty w całości lub (w przypadku trudnego dostępu, nieprawidłowego ułożenia zęba lub skomplikowanej budowy anatomicznej zęba) chirurg może podzielić taki ząb na części i usuwać oddzielnie każdą z nich. Pozwoli to na zachowanie kości zębodołu w jak najlepszym stanie, co m.in. warunkuje prawidłowe gojenie.
Po całkowitym usunięciu zęba ranę należy dokładnie skontrolować i oczyścić. Następnie wcześniej odcięty płat śluzówkowo - dziąsłowy można położyć płasko i przyszyć z powrotem na miejscu. Po zakończonej wizycie otrzymasz okład z suchego lodu do przyłożenia w celu ograniczenia obrzęku. Otrzymasz również od lekarza wskazówki po zabiegowe oraz ewentualnie receptę na środki przeciwbólowe i/lub antybiotyk. Za kilka dni będziesz musiał pojawić się na wizytę w celu zdjęcia szwów.

JAK DŁUGO TRWA GOJENIE PO USUNIĘCIU ZĘBA MĄDROŚCI?

Ze względu na to, że chirurgiczne usunięcie zębów zatrzymanych niesie ze sobą ryzyko powikłań, bardzo ważne jest, aby pacjenci traktowali okres rekonwalescencji ze szczególną troską. Powrót do zdrowia po ekstrakcji zatrzymanych zębów mądrości zależy od wielu różnych czynników i może zająć od kilku dni do nawet tygodnia lub dwóch. Całkowite wygojenie zębodołu trwa dłużej. Pomimo że większość naszych Pacjentów już następnego dnia po zabiegu może wrócić do pracy, szkoły czy codziennych zajęć, to zalecamy wszystkim planującym usunięcie "ósemki", aby przygotowali się z wyprzedzeniem. Jeżeli Twój ząb okaże się bardzo problematyczny możesz oczekiwać dłuższej rekonwalescencji. Taki dyskomfort, jak drętwienie twarzy w wyniku znieczulenia jest zjawiskiem naturalnym i ustępuje z czasem. Możliwe są lekkie krwawienia i obrzęki, które również powinny zniknąć w ciągu pierwszego dnia. Pamiętaj, że przestrzeganie zaleceń specjalistów ma ogromny wpływ na proces i szybkość gojenia się ran.

W przypadku utrzymujących się dolegliwości, niepokojących zmian lub stanów zapalnych należy skonsultować się telefonicznie z naszą kliniką.


Implanty

CO TO JEST IMPLANT STOMATOLOGICZNY?

Implanty dentystyczne służą do zastępowania brakujących zębów i w dzisiejszych czasach stanowią najbardziej korzystne dla pacjenta rozwiązanie. Jeśli pacjent musi usunąć ząb z powodu bardzo zaawansowanej próchnicy, nieudanego leczenia kanałowego lub po prostu nie ma zęba, to ma możliwość uzupełnienia brakującego zęba bez angażowania i obciążania dodatkowego innych zębów obecnych w jamie ustnej, co umożliwia powrót do normalnego funkcjonowania. Zatem, gdy utracisz ząb i chciałbyś go zastąpić czymś najbardziej zbliżonym do Twojego pierwotnego zęba, możemy wstawić właśnie implant.

CZY ZAWSZE MOŻNA WSZCZEPIĆ IMPLANT DENTYSTYCZNY?

Zawsze zaczynamy od prawidłowej diagnostyki Pacjenta. Bardzo ważny jest ogólny stan zdrowia pacjenta. Dzięki badaniu klinicznemu i radiologicznemu dokonuje się oceny obszaru, w którym ma zostać osadzony implant. Jeśli jest wystarczająco dużo kości, aby utrzymać implant, jest on umieszczany bezzwłocznie. Jeśli nie ma wystarczającej ilości kości, konieczne będą dodatkowe procedury przed umieszczeniem implantu. Jeśli np. uszkodzony ząb jest obecny, należy go najpierw usunąć i przeprowadzić ocenę, aby ustalić czy implant można umieścić natychmiast, czy w jakimś późniejszym terminie. Podobnie jeżeli grubość kości nie będzie spełniać minimalnych wymogów należy wcześniej dokonać zabiegów regeneracyjnych kości lub nadbudować kość materiałem kościozastępczym celem wzmocnienia fundamentów pod implant.

CZY MOŻNA WSZCZEPIĆ IMPLANT BEZPOŚREDNIO PO USUNIĘCIU ZĘBA?

W MaxillaDent jest to możliwe w ramach usługi IMPLANT NATYCHMIASTOWY. Tego rodzaju podejście do wszczepienia implantu zębowego jest absolutnie nowatorskie i jeśli jest tylko możliwe, daje najlepsze rezultaty. Całość włącznie z usunięciem zniszczonego zęba własnego pacjenta odbywa się na jednej wizycie chirurgicznej, co sprawia, że czas odtworzenia kompletnego zęba jest skrócony do minimum i pozwala na najbardziej korzystne dla Pacjenta utrzymanie kości wyrostka zębodołowego.

JAK WYGLĄDA WSZCZEPIENIE IMPLANTU DENTYSTYCZNEGO?

Podczas zabiegu tytanowy implant jest umieszczany w kości w miejscu utraty zęba i działa jak korzeń. Po zabiegu potrzebny jest czas, aby implant się zintegrował z kością pacjenta. Ustabilizowany, wgojony w kość implant stanowi podbudowę dla korony protetycznej zęba, która będzie funkcjonować i wyglądać jak Twój oryginalny ząb, przywracając tym samym możliwość normalnego funkcjonowania w obszarze utraconego zęba.

CZY MOGĘ WSZCZEPIĆ WIELE IMPLANTÓW JEDNOCZEŚNIE?

Większość zabiegów implantologicznych polega na zastąpieniu jednego zęba, który został utracony w wyniku złamania lub niepowodzenia leczenia kanałowego w czasie. Jednak w przypadku osób, którym brakuje wielu zębów, można wszczepić wiele implantów jednoczasowo.

JAKIE SĄ SZANSE POWODZENIA ZABIEGU WSZCZEPIENIA IMPLANTU ZĘBOWEGO?

Niestety nikt nie może zagwarantować pomyślnego wyniku wszczepienia implantu, tak jak każdego rodzaju zabiegu czy sposobu leczenia. Należy jednak mieć na uwadze, że na całym świecie zabiegi tego typu mają około 92% skuteczność. Dobre rokowanie jest zależne od bardzo wielu czynników, między innymi od ogólnego stanu zdrowia pacjenta, od warunków kostnych, od prawidłowego zgryzu. Dlatego celem zminimalizowania niepowodzenia implantacji w MaxillaDent wykonujemy wysoce specjalistyczną, kompleksową i bardzo szczegółową diagnostykę przed planowaniem każdego zabiegu stomatologicznego.

JAK MAM WIEDZIEĆ CZY JESTEM DOBRYM KANDYDATEM DO WSZCZEPIENIA IMPLANTU DENTYSTYCZNEGO?

Tak długo, jak ogólny stan Twojego zdrowia jest dobry, a kość jest wystarczająco mocna do podtrzymania implantu, powinno być dobrze. Myśląc o nowoczesnym leczeniu implantoprotetycznym warto rozważyć zaprzestanie palenia papierosów, ponieważ jest to jedno z przeciwskazań do implantów. Nieustabilizowane i nieprawidłowo leczone przewlekłe choroby takie jak cukrzyca, białaczka, choroba przyzębia czy osteoporoza mogą utrudniać gojenie po wszczepieniu implantu i stanowić przeciwwskazanie do tego leczenia.


Protetyka

CO TO JEST PROTETYKA STOMATOLOGICZNA?

Protetyka to gałąź stomatologii zajmująca się odtwarzaniem brakujących zębów, przywróceniu funkcji żucia oraz uzyskaniu estetycznego i pięknego uśmiechu. Gotowa praca protetyczna wygląda naturalnie i rozwiązuje wiele problemów ze zdrowiem i funkcjonalnością Twoich zębów, ale przede wszystkim powinna spełniać oczekiwania pacjenta. Dlatego zanim podejmiemy jakiekolwiek działania z zakresu leczenia protetycznego, należy wnikliwie przeanalizować warunki w jamie ustnej pacjenta. Zawsze bardzo indywidualnie analizujemy każdy przypadek i wspólnie z pacjentem, słuchając jego oczekiwań, tworzymy plan leczenia. Daje nam to pewność, że wspólnie dążymy do sukcesu terapeutycznego, ale przede wszystkim do efektu zadowalającego pacjenta, którego piękny i zdrowy uśmiech jest dla naszej pracy najcenniejszą nagrodą.


W zakresie protetyki (filary stanowią zęby własne) proponujemy:
  • licówki pełnoceramiczne (uzupełnienia wysoce estetyczne i oszczędzające tkanki własnego zęba)
  • uzupełnienia stałe (korony, mosty, korony na implantach) porcelanowe wykonywane na tradycyjnych stopach metali oraz złocie
  • uzupełnienia stałe pełnoceramiczne (korony wysoce estetyczne na podbudowie z tlenku cyrkonu)
  • wkłady koronowe typu onlay, inlay, overlay (wypełnienia pełnoceramiczne lub kompozytowe wykonane w laboratorium)
  • wkłady koronowo-korzeniowe (z włókien szklanych, tytanu, cyrkonu lub złota)
  • uzupełnienia ruchome (protezy osiadające, protezy szkieletowe i szynoprotezy)
  • kombinacje uzupełnień stałych i ruchomych (odtwarzające pełne łuki zębowe) łączone przy pomocy zatrzasków bądź zasuw


W zakresie implanto-protetyki (filary stanowią implanty) proponujemy:
  • korony i mosty na implantach (na łącznikach tytanowych i estetycznych)
  • rekonstrukcje pełnych łuków zębowych
  • protezy całkowite na belkach tytanowych
  • uzupełnienia typu Overdenture na teleskopach


Wysoką jakość pracy protetycznej gwarantuje współpraca z doświadczonym laboratorium protetycznym, które podobnie jak my stawia na precyzję, najlepsze materiały i technologię, a co najważniejsze - stara się skrupulatnie odpowiedzieć na potrzeby i oczekiwania pacjenta.

CZYM JEST LICÓWKA PEŁNOCERAMICZNA?

Gotowe licówki wyglądają naturalnie i nikt nie będzie w stanie stwierdzić, czy wykonano jakiekolwiek zabiegi z zakresu stomatologii estetycznej. Zaletą licówek jest też ich plamoodporność. Oznacza to, że zęby pozostaną bielsze, nawet jeśli pijesz dużo napojów pozostawiających ciemny osad na zębach jak kawa czy czarna herbata. Licówki to wysoko estetyczne odbudowy wargowej części najczęściej wykonywane w odcinku przednim. To cienka porcelanowa struktura, która zapewnia doskonałe efekty estetyczne. Dzięki licówkom można zmienić kolor i kształt zęba.

JAK WYGLĄDA PROCEDURA ZAŁOŻENIA LICÓWKI DENTYSTYCZNEJ?

Aby założyć licówkę, najpierw należy przygotować ząb poprzez usunięcie części szkliwa. To pomoże poprawnie ułożyć licówkę zgodnie z linią dziąseł. Po przygotowaniu zęba zabezpieczymy go tymczasową licówką za pomocą usuwalnego kleju. Podczas noszenia tymczasowej licówki ważne jest, aby delikatnie myć zęby i unikać jedzenia pokarmów, które mogą ją uszkodzić. Kiedy Twoja stała licówka będzie gotowa, nastąpi usunięcie tymczasowej licówki. Jeśli trzeba będzie wprowadzić jakieś poprawki, zostaną one wykonane od razu podczas wizyty. Nowa licówka musi być idealnie dopasowana. Jeżeli wszystko będzie pasować, ząb zostanie oczyszczony, a licówka zostanie przyklejona do zęba na stałe.

CZY ZAŁOŻENIE LICÓWKI DENTYSTYCZNEJ JEST BOLESNE?

Podobnie jak w przypadku większości zabiegów kosmetycznych, zakładanie licówek dentystycznych może wiązać się z pewnym dyskomfortem. Należy się tego spodziewać, jednak dokładamy wszelkich starań, aby pacjent podczas zabiegu czuł się komfortowo. Zęby mogą boleć przez kilka dni po fazie przygotowania oraz już po założeniu stałych licówek. W tym czasie zaleca się przyjmowanie standardowych leków przeciwbólowych, które pomogą zachować komfort. Zaleca się również spożywać jak najwięcej pokarmów miękkich. Najważniejsze, że czas rekonwalescencji po założeniu licówek jest naprawdę krótki, a efekt końcowy jest całkowicie tego wart.

CZYM SĄ KORONY I MOSTY?

Korona protetyczna - to nakładka na ząb, która przede wszystkim ma za zadanie umożliwić rekonstrukcję zęba o osłabionej strukturze z powodu np. rozległej próchnicy, złamania korony zęba, rekonstrukcji zgryzu lub zabezpieczenia osłabionego zęba po leczeniu kanałowym. Korony mogą być mocowane na naturalnych zębach pacjenta lub na implantach zębowych. Wybór materiału, z którego wykonujemy korony protetyczne jest determinowany umiejscowieniem korony w zębach. Najczęściej wykonywane korony protetyczne to korony pełnoceramiczne z podbudową z tlenku cyrkonu i korony porcelanowe na podbudowie metalowej. Największą aktualnie popularnością cieszą się korony pełnoceramiczne, które spełniają wymagania estetyczne, a współczesna technologia wykonywania ich w laboratoriach protetycznych gwarantuje maksymalną gładkość i połysk. Są także odporne na odkładanie się szkodliwej dla zdrowia płytki nazębnej. Ich najważniejszą zaletą jest całkowita kompatybilność z tkaninami pacjenta oraz nie powodują alergii i skutków ubocznych.


Most protetyczny - to sposób na uzupełnienie brakującego zęba w taki sposób, że nowy ząb jest utrzymywany na miejscu przez dwie korony zębów sąsiadujących z luką, czyli na zębach filarowych.


Odbudowy typu overlay, onlay, endokorona - to najczęściej stosowane odbudowy po leczeniu kanałowym zębów trzonowych. Zabezpieczają ząb przed złamaniem oraz odbudowują zniszczone próchnicowo tkanki. Dzięki zastosowaniu odbudowy typu overlay można odtworzyć starte tkanki zęba oraz podnieść wysokość zgryzu.


Leczenie zachowawcze

MAM UBYTEK W ZĘBIE, CO MAM ROBIĆ?

Jeżeli będziesz ignorować ubytek, ponieważ nie powoduje on na razie dyskomfortu lub nie jest widoczny, to z pewnością za chwilę możesz mieć problem. W nieleczonym ubytku najpewniej rozwinie się duży obszar próchnicy z infekcją, pojawi się ból i w ostateczności możesz tego zęba nawet utracić. Zanim to nastąpi proponujemy zadzwonić i umówić się na wizytę do jednego z naszych specjalistów od stomatologii zachowawczej w celu oczyszczenia ubytku i wypełnienia zęba. Dzięki temu prostemu zabiegowi możemy przywrócić zdrowy wygląd Twojego uśmiechu i zachowasz własnego zęba.

CO OKREŚLAMY MIANEM STOMATOLOGII ZACHOWAWCZEJ?

Stomatologia zachowawcza swoim zakresem obejmuje leczenie próchnicy zębów i odbudowę tkanek zęba kompozytowymi materiałami światłoutwardzalnymi (wypełnienia). Priorytetem jest dla nas zachowanie zębów żywych, które są bardziej wartościowe niż zęby po leczeniu kanałowym. Inwestujemy w wysokiej klasy sprzęt i narzędzia. Stosujemy wysokiej jakości kompozyty światłoutwardzalne, aby przywrócić zębom zarówno funkcję, jak i estetykę. Materiały wykorzystywane w naszej pracy służą odbudowie oczyszczonych z próchnicy tkanek zęba. Dzięki odpowiednim kształtkom i formówkom, uzyskujemy rekonstrukcję zęba, która idealnie naśladują naturalne tkanki zęba, zarówno pod względem koloru, jak i kształtu.


Stomatologia estetyczna

CZY MOŻLIWE JEST SZYBKIE I SKUTECZNE POPRAWIENIE MOJEGO UŚMIECHU Z WYKORZYSTANIEM STOMATOLOGII ESTETYCZNEJ?

U nas wszystko jest możliwe! Stomatologia estetyczna to spełnienie marzeń o pięknym uśmiechu. Piękny uśmiech to piękne białe zęby, ale przede wszystkim zdrowe zęby, prawidłowo ustawione w pełnych łukach zębowych. Cóż, piękny uśmiech jest jednym z czynników warunkujących dobre samopoczucie i zwiększa pewności siebie. Niektórzy wręcz twierdzą, że piękny uśmiech jest ważnym atutem w życiu zawodowym, ale także prywatnym.


Zainteresowany? Umów się na konsultację już dziś!


W naszej klinice, aby spełnić Twoje marzenia, musimy najpierw poznać Twoje oczekiwania. Uzyskanie oczekiwanego efektu bardzo często wymaga z wykorzystania najnowocześniejszych technologii z kilku dziedzin stomatologii, czasem również konieczna jest współpraca specjalistycznego laboratorium techniki dentystycznej. Przypadek każdego pacjenta analizujemy indywidualnie tak, aby móc przedstawić Ci plan leczenia dobrany do Twoich potrzeb.

CO OBEJMUJE STOMATOLOGIA ESTETYCZNA?

Oto lista zabiegów z zakresu stomatologii estetycznej wykonywanych w MaxillaDent:
  • profesjonalne oczyszczanie zębów (zabieg kompleksowej higienizacji)
  • wybielanie zębów
  • ortodontyczne korygowanie wad zgryzu i nieprawidłowości ułożenia zębów
  • bonding i estetyczne wypełnienia kompozytowe
  • kompozytowe i pełnoceramiczne wkłady i nakłady typu inlay/ onlay/overlay, które są wykonywane w specjalistycznym laboratorium
  • licówki kompozytowe i pełnoceramiczne
  • korony i mosty protetyczne na zębach własnych oraz na implantach zębowych


Profesjonalna higienizacja to zabieg kompleksowego oczyszczania zębów w gabinecie stomatologicznym, w skład której wchodzą:
  • skaling - usuwanie kamienia nazębnego
  • piaskowanie - usuwanie osadów oraz powierzchniowych przebarwień
  • polerowanie - wygładzanie zewnętrznej powierzchni zęba


Wybielanie zębów to procedura, która umożliwia rozjaśnienie koloru zębów pacjenta oraz pozwala usunąć niektóre z przebarwień koron zębów. Zanim jednak podejmiesz chęć wybielania zębów, musisz odbyć konsultację u lekarza stomatologa, który oceni Twoje zęby i pomoże podjąć decyzję jaka metoda będzie dla Ciebie odpowiednia i czy Twoje zęby nie wymagają wcześniej przygotowania np. higienizacji i leczenia zachowawczego próchnicy zębów. Pamiętaj jednak, że ostateczny efekt wybielania jest trudny do przewidzenia i zależy od wielu czynników, takich jak skład mineralny szkliwa zęba pacjenta, skład śliny, rodzaj stosowanej diety oraz przyjmowanych leków przez pacjenta, a w szczególności od stosowanych przez pacjenta używek oraz nawyków higienicznych.


Bonding to nowoczesna i nieinwazyjna metoda, która pozwala na natychmiastową poprawę estetyki uśmiechu poprzez zmianę wyglądu zębów za pomocą specjalnie przeznaczonego do tego celu nowoczesnego, wysoce estetycznego materiału kompozytowego bez uprzedniego szlifowania zębów. Najczęściej piękny efekt można uzyskać w ciągu jednej wizyty. Zabieg jest praktycznie bezbolesny, najczęściej wykonywany bez znieczulenia. Przed zabiegiem wymagana jest profesjonalna higienizacja zębów, czyli kompleksowe usunięcie kamienia nazębnego i osadów. Lekarz wytrawia szkliwo zęba, rozprowadza specjalny system łączący, tzw. bond, który połączy ząb pacjenta oraz warstwę właściwą kompozytu o dobranym wcześniej kolorze. Bardzo ważną częścią tego zabiegu jest profesjonalne wypolerowanie całej odbudowy, aby efekt był naturalny i piękny na długi czas. Bonding to świetna alternatywa dla licówek porcelanowych. W naszej klinice zabieg ten często wykonywany jest przed montażem aparatu ortodontycznego, co ma na celu przede wszystkim odbudowę startych tkanek zęba. Bonding można także zastosować już po zakończonym leczeniu ortodontycznym i połączyć go wtedy z wybielaniem zębów celem poprawy estetyki kształtu zębów. Za pomocą bondingu możemy zmienić kolor i/lub kształt zęba, odbudować starte lub ukruszone części zębów, a także zamykać diastemę i inne szpary między zębami. Mimo wielu zalet nie każdy pacjent może być zakwalifikowany do tego zabiegu. Przeciwskazaniem do bondingu jest np. bruksizm lub jeśli pacjent ma duże braki zębowe w odcinku bocznym.


Estetyczne wypełnienia kompozytowe to jedno z największych wyzwań współczesnej stomatologii estetycznej. Dzięki nowoczesnym rodzajom materiałów odbudowa utraconych tkanek zęba pacjenta staje się nie tylko przewidywalna i trwała, ale także i w sposób naturalny wkomponowuje się w tkanki zęba. W naszej klinice stosujemy najnowszej generacji materiały kompozytowe do wypełnień wykonywanych bezpośrednio w gabinecie lub pośrednio, przy współudziale technika ze współpracujecego z nami specjalistycznego laboratorium techniki dentystycznej, które oferuje najwyższej klasy wypełnienia kompozytowe.


Licówki to kolejne wysoce estetyczne rozwiązanie mające na celu poprawę estetyki uśmiechu. Licówki mogą być kompozytowe lub pełnoceramiczne i najczęściej wykonywane w odcinku przednim łuku zębowego. Licówki pozwalają na trwałą zmianę koloru i kształtu zębów. Jest to metoda minimalnie inwazyjna, która zapewnia doskonałe efekty estetyczne. Licówka to cieniutka kompozytowa lub porcelanowa struktura, która jest przymocowana za pomocą specjalnego cementu do przedniej części zęba, po uprzednim przygotowaniu tej powierzchni zęba przez lekarza stomatologa. W przypadku zębów zniszczonych, złamanych lub osłabionych warto rozważyć zastosowanie wykonywanych w specjalistycznym laboratorium, po uprzednim przygotowaniu zęba przez lekarza w gabinecie, kompozytowych lub pełnoceramicznych wkładów i nakładów typu inlay/ onlay/overlay. Poza tym, że jest to świetne rozwiązanie poprawiające estetykę, należy zaznaczyć, że tego typu rozwiązania odtwarzają utracone tkanki twarde zębów, ale także zabezpieczają pozostałe części zęba własnego pacjenta przed dalszą destrukcją.


Korony i mosty protetyczne na zębach własnych oraz na implantach zębowych to szeroki zbiór procedur mających na celu poprawę estetyki uśmiechu, ale przede wszystkim pozwalające odtworzyć utracone tkanki własne pacjenta i przywrócić prawidłowe funkcjonowanie narządu żucia.


Profilaktyka

DLACZEGO PROFILAKTYKA ZĘBÓW JEST TAK ISTOTNA?

Opieka profilaktyczna to podstawa każdego gabinetu stomatologicznego. W MaxillaDent wychodzimy z założenia, że należy informować pacjentów o działaniach profilaktycznych tak, aby zrozumieli ich znaczenie, i aby mogli zachować uśmiech na całe życie! Istnieje bezpośredni związek między wizytą u dentysty a zachowaniem naturalnych zębów. Jeśli chcesz mieć pewność, że masz jamę ustną pełną zdrowych zębów, po prostu regularnie odwiedzaj dentystę. Jeśli stracisz zęby możemy oczywiście pomóc, zapewniając zamienniki w postaci implantów dentystycznych, mostów lub protez. Możesz wpłynąć na ograniczenie negatywnych skutków, jeśli będziesz regularnie odwiedzał naszą klinikę w ramach profilaktyki. W końcu ratowanie zębów jest mniej czasochłonne i tańsze niż leczenie odtwarzające brakujące zęby.

DLACZEGO POTRZEBUJESZ KONTROLI DENTYSTYCZNEJ?

Jeśli dawno nie byłeś u dentysty, zapraszamy do umówienia wizyty kontrolnej. Leczymy pacjentów w każdym wieku, koncentrując się na poprawie zdrowia i wyglądu ich zębów. Jednak pamiętaj, bez profilaktycznej opieki stomatologicznej jesteś bardziej narażony na próchnicę, infekcje i choroby dziąseł. Brak kontroli dentystycznej może w dłuższej perspektywie narazić Cię na różne problemy zdrowotne. Zachęcamy zatem do zmiany nawyków i umówienia się na spotkanie z nami, co z pewnością będzie z korzyścią dla zdrowia Twojej jamy ustnej i przyszłej jakości życia. Aby rozpocząć, wystarczy zadzwonić pod numer (+48) 780 160 360. Nasz przyjazny personel nie będzie Cię oceniał za brak wcześniejszej opieki dentystycznej. Z przyjemnością pomoże Ci we wszystkich problemach i wątpliwościach związanych z zachowaniem lub odzyskaniem pięknego uśmiechu.


JAKI JEST ZAKRES USŁUG PROFILAKTYCZNYCH?

Przegląd stomatologiczny - w pierwszej kolejności zapraszamy Cię do kontaktu telefonicznego i umówienia się na przegląd. Kiedy już do nas przyjdziesz, posadzimy Cię na wygodnym fotelu stomatologicznym i przeprowadzimy oględziny wizualne dziąseł i każdego zęba. Każde badanie kliniczne pacjenta powinno być z uwzględnieniem badania radiologicznego. Dlatego zawsze u każdego nowego pacjenta wykonujemy badanie pantomograficzne zębów i tkanek okolicznych.


Na zdjęciu pantomograficznym lekarz zobaczy nie tylko zęby, szczękę i żuchwę, ale także stawy skroniowo-żuchwowe, fragment podniebienia twardego czy zatoki przynosowe - co pozwala na wykonanie kompleksowej diagnostyki. Rtg panoramiczne jest podstawą! Pozwala sprawdzić, czy nigdzie nie ma oznak infekcji, próchnicy, chorób dziąseł lub nawet raka jamy ustnej. Jeśli zidentyfikujemy którykolwiek z tych problemów, omówimy z Tobą opcje leczenia i być może będziemy w stanie wyleczyć drobne ubytki jeszcze tego samego dnia. Przed rozpoczęciem jakichkolwiek procedur omówimy je szczegółowo, aby upewnić się, że wszystko jest dla Ciebie zrozumiałe i zgadzasz się z planem leczenia.


Higienizacje - w celu zapewnienia zdrowych zębów i dziąseł, specjalnie wykwalifikowany w tym celu personel starannie usunie Ci płytkę nazębną, kamień nazębny (procedura tzw. skalingu), nieestetyczne plamy z kawy, herbaty i czerwonego wina. Oczyszczone zęby zostaną wypolerowane specjalnymi gumkami, paseczkami, szczoteczką i pastą z fluorem. Pięknie wyczyszczone i wypolerowane zęby zostaną na koniec zabiegu poddane fluoryzacji, aby je wzmocnić i zapewnić im profilaktykę przeciw próchnicy. Po zabiegu otrzymasz szczegółowy instruktaż higieny jamy ustnej, aby zadbać o zdrowy i piękny uśmiech oraz dowiesz się, jak zminimalizować ryzyko odkładanie się płytki nazębnej i powstawania kamienia nazębnego.


Innymi słowy, na profesjonalną kompleksową higienizację jamy ustnej składają się:
  • Skaling i piaskowanie:   zabieg oczyszczaniu zębów z osadów i kamienia nazębnego piaskiem. Skaling to zabieg higienizacyjny polegający na profesjonalnym usunięciu kamienia nazębnego za pomocą skalera ultradźwiękowego. Ultradźwięki w połączeniu ze strumieniem wody powodują pękanie i odkruszanie kamienia nazębnego oraz wupłukwanie chorobotwórczych drobnoustrojów i ich toksyn.
  • Polishing:   czyli zabieg konieczny po wykonanym skalingu, który polegaja na polerowaniu oczyszczonych powierzchni zębów za pomocą specjalistycznych szczoteczek, gumek i past,
  • Fluoryzacja zębów:   z zastosowaniem specjalnego żelu / pasty lub pianki z fluorem, aby chronić oczyszczone zęby przed nadwrażliwością i próchnicą zębów.
  • Instruktaż higieny jamy ustnej:   indywidualnie dobrany do potrzeb dla każdego pacjenta.

JAKIE SĄ WSKAZANIA DO HIGIENIZACJI ZĘBÓW?

Każda osoba powinna co najmniej 2 razy w roku mieć wykonywaną higienizację zębów w gabinecie stomatologicznym, aby przeciwdziałać próchnicy zębów i chorobom przyzębia. Higienizacja jest niezbędna przed leczeniem zachowawczym zębów, periodontologicznym, protetycznym, chirurgicznym i ortodontycznym, a także przed wybielaniem zębów. W przypadku pacjentów leczonych ortodontycznie aparatami stałymi zaleca się wykonywanie regularnych wizyt higienizacyjnych w trakcie leczenia ortodontycznego i po demontażu aparatów stałych.


Rentgenodiagnostyka

W JAKIEJ TECHNOLOGI WYKONYWANE SĄ BADANIA RENTGENOWSKIE?

W MaxiilaDent wykonujemy wyłącznie cyfrowe zdjęcia rentgenowskie, które są najdokładniejsze i obecnie uznane jako stanadard w renomowanych klinikach stomatologicznych. Cyfrowe zdjęcie rentgenowskie pozwala dentyście wykonać obraz zęba lub zębów i umieścić go w programie komputerowym do analizy obrazowania, gdzie z łatwością można nim manipulować celem uzyskania oczekiwanych informacji diagnostycznych.

CZY CYFROWE ZDJĘCIE RENTGENOWSKIE JEST BEZPIECZNE?

Z korzyścią dla Pacjenta, cyfrowe zdjęcie rentgenowskie zapewnia dużo mniejszą dawkę promieniowania niż standardowe zdjęcie rentgenowskie. Wynika to z faktu, że cyfrowe nośniki informacji rentgenowskiej są znacznie bardziej wrażliwe na promieniowanie i zostały specjalnie zaprojektowane z myślą o pacjencie.

JAKIE ZDJĘCIA RENTGENOWSKIE WYKONAM NA MIEJSCU?

Na terenie kliniki znajduje się dedykowane pomieszczenie pracowni rentgenowskiej, gdzie do dyspozycji Pacjentów oddaliśmy nowoczesny aparat pantomograficzny z przystawką cefalometryczną firmy RAY do wykonywania zdjęć pantomograficznych, telerentgenogramu bocznego głowy w zwarciu oraz stawów skroniowo-żuchwowych. W gabinetach przy fotelach dentystycznych zamontowane zostały niezawodne aparaty do zdjęć wewnątrzustnych (punktowych) firmy PLANMECA. Całość uzupełnia najnowszej generacji skaner elestycznych płytek fosforowych również firmy RAY. Umożliwia on uzyskanie zarówno znakomitej jakości obrazowania pojedynczych zębów przy zmniejszonej dawce promieniowania jak i zmniejszenia odczucia dyskomfortu przez pacjenta podczas wykonywania zdjęcia przez zastosowanie miękkich płytek obrazowych zamiast standardowego, niewygodnego detektora RVG.

CZY INNE CZĘŚCI CIAŁA SĄ NARAŻONE NA PROMIENIOWANIE?

W Maxilladent dbamy o bezpieczeństwo pacjentów dlatego zawsze osłoniamy wrażliwe części ciała specjalnymi płaszczami ołowianymi przed ich niepotrzebnym napromieniowaniem.